Ruky

Skákavý prst je skutočná diagnóza

Skákavý prst je diagnóza, ktorú mnohí pacienti podceňujú, aj keď môže spôsobiť značné obmedzenia v každodennom živote. Mnohí ľudia sa domnievajú, že ide len o drobné problémy, ktoré po čase prejdú. V skutočnosti je však potrebné venovať tejto diagnóze pozornosť už pri prvých príznakoch, aby sa zabránilo jej zhoršeniu. Ako odborník na chirurgiu rúk sa s týmto problémom stretávam každý deň a rád vám vysvetlím, prečo je skákavý prst skutočne vážnou záležitosťou a ako ho môžeme účinne riešiť.

Aké sú príznaky skákavého prsta?

Skákavý prst začína zvyčajne postupne – pacient si najprv všimne malú hrčku v dlani, ktorá môže byť citlivá pri dotyku. Neskôr sa pridáva obmedzený pohyb prsta, ktorý pri ohýbaní doslova “preskočí”, alebo sa dokonca zasekne. Tento problém sa často zhoršuje a spôsobuje pacientovi výrazné nepríjemnosti, najmä pri každodenných aktivitách, ako je držanie predmetov alebo písanie.

Prečo vzniká skákavý prst?

Skákavý prst je spôsobený zápalom šlachového puzdra, ktoré obklopuje šľachu v dlani. Tento zápal bráni šľache v hladkom pohybe a spôsobuje spomínané „zasekávanie“ prsta. Často sa vyskytuje u ľudí, ktorí vykonávajú opakované pohyby ruky, akými sú napríklad záhradkári alebo manuálni pracovníci. Okrem toho, skákavý prst býva častejší u pacientov s cukrovkou alebo reumatoidnou artritídou, hoci presná príčina tejto spojitosti nie je úplne jasná.

Možnosti liečby: Injekcia alebo operácia?

V počiatočných fázach môžeme problém vyriešiť injekciou kortikosteroidu, ktorý pomôže zmierniť zápal a dočasne uvoľní pohyb prsta. Tento zákrok zvyčajne poskytuje úľavu na niekoľko mesiacov, avšak nie je to trvalé riešenie. Ak sa problémy vrátia, je na mieste zvážiť chirurgickú liečbu.

Chirurgický zákrok je jednoduchý a rýchly. Vykonáva sa v lokálnej anestézii a trvá len pár minút. Urobí sa malý rez v dlani, zvyčajne dlhý len asi centimeter, kde sa uvoľní zúžené šľachové puzdro. Tento zákrok je rutinou v chirurgii rúk a vo väčšine prípadov sa pacienti po ňom cítia oveľa lepšie.

Rehabilitácia a zotavenie po operácii

Po operácii je dôležité začať s cvičením prstov už druhý deň, aby sa predišlo stuhnutiu kĺbov a zachovala sa plná pohyblivosť prsta. Samozrejme, prvé dni môžu byť bolestivé, ale to patrí k procesu zotavenia. Do šiestich týždňov od operácie by mal pacient opäť plne využívať ruku pri každodenných činnostiach, ale do tej doby je dôležité šetriť ruku a vyhýbať sa náročným fyzickým aktivitám.

Môže sa skákavý prst vrátiť?

V niektorých prípadoch sa skákavý prst môže opäť vrátiť, a to nielen na tej istej ruke, ale aj na druhej ruke alebo na iných prstoch. Tento problém je často spojený s genetickou predispozíciou, aj keď nie je úplne jasné, aký faktor túto predispozíciu určuje. Vo vyššom veku môže byť riziko vzniku skákavého prsta vyššie, najmä ak sa pacient vystavuje opakovaným pohybom alebo preťažením ruky.

Kedy vyhľadať odborníka?

Ak si všimnete, že vám prst začína “skákať” alebo sa zasekáva, je dôležité nečakať a vyhľadať odbornú pomoc. Čím skôr prídete, tým je väčšia šanca, že problém bude možné vyriešiť jednoduchým zákrokom, ako je injekcia. Ak sa necháte problémom pretrvávať, môže dôjsť k trvalému zhrubnutiu šľachy a zablokovaniu prsta, čo už bude vyžadovať náročnejšiu operáciu. Preto je dôležité reagovať včas.

V prípade skákavého prsta sa jedná o pomerne bežný problém, ktorý možno úspešne riešiť. Ak sa chcete dozvedieť viac o tejto diagnóze a možnostiach jej liečby, pozrite si podcast, kde sa tejto téme venujeme hlbšie.

Pre viac informácií a detailný pohľad na túto tému si môžete pozrieť nasledujúce video:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *