Skákavý prst

Príznaky

  • zasekávanie sa prstov ruky v ohnutí
  • neschopnosť vystrieť prsty
  • tuhá bolestivá hrčka v dlani

Liečba

  • miniinvazívna – injekcia kortikosteroidu 
  • operačná (v lokálnej anestéze)
Typ výkonu

Čo je skáčuci prst alebo stenotizujúca tendovaginitída ?

Stenotizujúca tendovaginitída, alebo skáčuci prst je ochorenie ktoré postihuje šľachy a pútka prstov. Šľachy sú vlastne spojením medzi svalom a jednotlivými článkami prstov. Pútko tvorí viacero kruhov vytvárajúc tunel, cez ktorý prechádza šľacha. Pútka na prstoch presne vymedzujú miesto kadiaľ šľachy kĺžu. Za normálnych okolností šľachy hladko kĺžu v týchto tuneloch. Pri skákavom prste pútko ktoré je na začiatku prsta v dlani zhrubne, v dôsledku čoho sa šľacha pri pohybe začne zasekávať. Pohyb prsta sa stáva bolestivým, šľacha sa zapáli a opuchne, v dôsledku čoho sa pohyb a bolesť ešte zhorší. Časom sa môže na šľache vytvoriť uzlík ktorý potom bráni úplne pri pohybe prsta.

Čo spôsobuje skáčuci prst alebo stenotizujúcu tendovaginitídu ?

Príčina nie je vždy známa. Niektoré skáčuce prsty sú spojené s inými ochoreniami, ako je reumatoidná artritída, alebo cukrovka. Tiež úraz dlane, alebo prsta môže byť spúšťacím faktorom. Vo väčšine prípadov je však príčina neznáma.

Príznaky skáčuceho prsta alebo stenotizujúcej tendovaginitídy

Ochorenie začína bolestivosťou na začiatku prsta v dlani. Táto oblasť je citlivá na tlak. Často môžeme nahmatať bolestivý uzlík v tejto oblasti.

Liečba skáčuceho prsta alebo stenotizujúcej tendovaginitídy

Cieľom liečby je odstrániť skákanie prsta, a zabezpečiť plnú hybnosť prstu. Tiež sa musí odstrániť opuch okolo šľachy tak aby sa zabezpečil plný pohyb. Niekedy pomôže dlahovanie prsta a užívanie protizápalových liekov. Tiež môže pomôcť upravenie aktivít ruky. Ak konzervatívny spôsob liečby nepomôže, odporúča sa obstrek putka. Ak nie je úspešná táto liečba, je nutná operácia. Zákrok sa robí v lokálnej anestézii, a jedná sa o ambulantný zákrok. Cieľom operácie je prerušiť pútko na začiatku prsta v dlani, čím sa uvoľní pohyb šľachy. Cvičenie začína ihneď po operácii. Stehy sa vyberajú po dvoch týždňoch.